V Harrachově se nachází hned čtyři muzea. Tři z nich jen na čáře dlouhé půl kilometru. Harrachov v tomto ohledu v přepočtu počtu muzeí na jednoho obyvatele patří mezi nejkulturnější města v republice

 

Expozice Šindelka muzeum lesnictví a myslivosti

V budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka, se od počátku 19. století vyráběla střešní krytina – šindel. Dnes už se tady ale nic nevyrábí, posledních 60 tisíc šindelů bylo v roce 1934 použito na střechu staré Labské boudy.

Hluboké lesy pokrývají velkou část Krkonošského národního parku a péče o ně stojí naše lesníky nemalé úsilí. V expozici vám rádi předvedeme, jak se les pěstuje, ale také jak a proč se v něm těží dříví. Nedílnou součástí krkonošských lesů je i zvěř. Na vlastní oči v naší expozici uvidíte i přezimovací obůrku a pestrou zvířenu žijící v lesích. V celé expozici tak můžete napočítat 32 vycpaných zvířat, mezi kterými nechybí jelen, srnec, nebo divočák. Oblíbenou atrakcí je funkční model klauzy – zařízení,  která byla v Krkonoších od 16. století budována za účelem splouvání vytěženého dříví po vodě do nižších poloh.

.
EXPOZICE ŠINDELKA - lesnická a myslivecká expozice správy KRNAP
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 481 528 310
www.krnap.cz/expozice-sindelka-harrachov

sindelka 1 zdroj:KRNAP

Ski Museum

Soukromá expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Můžete si prohlédnout ski staré více než 100 let, ale i skokanskou výzbroj od 50. let. Většina exponátů je ze soukromých sbírek.

Pýchou i vzácností sbírky je 120 cm vysoký pohár určený pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích. Starý je přes 20 let. Zajímavé jsou i první medaile a odznaky lyžařského klubu v Harrachově, a to jak českého, tak i německého.

Ski muzeum nabízí průřez historií, od počátku lyžování v Krkonoších v 19. století, až po dnešní skokanskou špičku. Nachází se zde přes 400 sta párů různých lyží.

Zábavou pro děti jsou lyžujíci medvídci - Kdo všechny najde ten teprve něco uvidí.

 


ski muzeum 2

Muzeum Skla

Samozřejmostí je v Harrachově, městě sklářů, Muzeum Skla. Ke sklářskému muzeu na Novém Světě patří huť s prohlídkovou trasou a minipivovar s pivy František, Čerťák a Huťské, oceněnými vícekrát na degustačních soutěžích.

Harrachovské muzeum skla, které je součástí areálu sklárny, obsahuje technologicky i historicky ucelenou sbírku, mapující více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě. Sbírka samotná čítá více jak 5000 exponátů a svou velikostí tak představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. 


MUZEUM SKLA
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 481 528 142
www.sklarnaharrachov.cz

sklarna muzeum skla

Muzeum hornictví

Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku.

Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je zde 7°C (návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení). Návštěvníci jsou při vstupu do štoly vybaveni ochrannou přilbou a kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj.

Prohlídka s výkladem průvodce trvá asi 45 min. a návštěvníci během ní poznají práci v dnes již neexistujících rudných dolech.

Areál hornického muzea a prohlídkové štoly je majetkem I. Krkonošské důlní s.r.o.


MUZEUM HORNICTVÍ
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 602 603 739
www.hornicke-muzeum.eu

hornictvi