harrachovske rybnicky

V Harrachově se nachází celkem 9 skokanských můstků, čímž se nemůže pochlubit žádné jiné lyžařské středisko. Nejmenší můstky, K8, K10, K18 a K26 jsou v areálu Kaml a slouží pro přípravu a závody začínajících skokanů. Na Čerťáku pak stojí zbylých pět můstků. Za hotelem Skicentrum mládežnické můstky K40, K70 a K90 a nad nimi vpravo můstkek K125 a mamutí můstek pro lety na lyžích. Na obou můstcích se v minulosti konalo téměř 40 závodů Světového poháru, na mamutím můstku, který je jedním z pěti na světě, čtyřikrát Mistrovství světa v letech na lyžích.

Označení K u velikosti můstků znamená konstrukční bod můstku, který označuje začátek zlomu, tzv. přechodového oblouku. Dříve byly můstky označovány písmenem P, který znamená normový bod můstku. Nejnověji jsou můstky, na kterých se konají významné závody, označovány HS (z anglického hill size – velikost můstku), což značí maximální bezpečnou vzdálenost, kterou lze na můstku dosáhnout.  Oba největší harrachovské můstky jsou dnes označovány HS 142 a HS 212.

Areál malých můstků na Kamlu byl budován od konce 60. let minulého století. Svoji současnou podobu získal po celkové přestavbě, která byla vynucena ničivou povodní v roce 2007. Všechny můstky jsou pokryty umělou hmotou umožňující též letní skákání. V místě dnešního areálu středních můstků stával již od roku 1920 první harrachovský můstek německého klubu zvaný „Teufelsschanze“ (čertův můstek). V padesátých letech minulého století pak přibyly i další dva můstky. Ten nejmenší, dnes K40, byl v roce 1956 jako první v Čechách a druhý na světě pokryt umělou hmotou. Umělá hmota je od roku 1998 též na můstku K90, v posledních letech se však z bezpečnostního hlediska skáče pouze v zimě. Areál velkých skokanských můstků byl budován od roku 1977 a dokončen před Mistrovstvím světa v letech na lyžích v roce 1983. Prošel několika přestavbami. Dnes je stav můstků, bohužel, ve velmi špatném stavu a čeká se na státní dotaci, která by zajistila kompletní rekonstrukci. Můstky na Čerťáku dnes vlastní společnost Areál skokanských můstků o.p.s. Na jejich záchranu zřídil jeden ze zakladatelů: Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov veřejnou sbírku. I díky sbírce jsou můstky K40, K70 a K90 opět v provozu a jako jediné zimní můstky v ČR pomáhají zachránit kdysi tak úspěšné sporty, skoky na lyžích a severskou kombinaci.


Rekordy harrachovských můstků:  

            K40                             43,5m             František Vaculík

            K70                              77 m               Jan Matura

            K90      zima                101,5m           Wilhellm Brenna (NOR)

            K90      léto                  102 m             Roman Koudelka

            K125                            151 m             Martin Koch (AUT)

            K185                            214,5 m          Matti Hautamaeki (FIN)

                                                                       Thomas Morgenstern (AUT) 2x

                       nejdelší let         224m              Jurij Tepeš (SLO) - s pádem