harrachovske rybnicky

Mumlavský vodopád patří mezi nejmohutnější a nejkrásnější vodopády v České republice.

Mumlavský vodopád je celoročně přístupný a krásně ho můžete vidět třeba z dřevěné lávky, kde se žlutá turistická trasa kříží s modrou.

Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů západní části Krkonošského národního parku je nejdokonalejším typem horizontálního celistvého vodopádu u nás. Mumlavský vodopád - vzdálený necelých 1,5 km od Harrachova - vystupuje z Harrachovské kotliny a udivuje v jakémkoliv ročním období. Téměř 10 m vysoký a 10 m široký vodopád (pokud je méně vody, dělí se na více ramen) se po většinu roku řítí za mocného hukotu směrem dolů na zajímavé žulové prohlubně, které získaly název obří hrnce nebo také čertova oka. Obří hrnce provázejí celý tok Mumlavy a v letních měsících nabízejí skvělé osvěžení a koupání. Vodopád má v různých místech odlišnou výšku i sklon, přičemž levá strana je o trochu strmější a vyšší.

Mumlavský vodopád je snadno přístupným místem. Dostanete se k němu od harrachovského autobusového nádraží po modré značce kolem lesnické expozice Šindelka. Vede k němu asfaltová cesta, po které se můžete vydat pěšky, na kole, pouze motorovým vozidlům je vjezd zakázán. Jinou možností je cesta okolo hornického muzea, kde kdysi bývaly doly na rudu.

Pokud se k Mumlavskému vodopádu vydáte v zimě, možná budete mít příležitost pozorovat mohutný ledopád. Vzniká díky mrazu, který z vody vykouzlí originální ledovou krásu. Co by kamenem dohodil od vodopádu se můžete občerstvit v Mumlavské boudě, která kdysi bývala harrachovskou hájenkou.