Děti se u nás v zimě vyřádí hlavně na sněhu. Hned v centru města se nabízí několik příležitostí k sáňkování. Máme tu i celou řadu půjčoven a lyžařských škol. V zimním období funguje také bobová dráha. A když počasí nepřeje, zábava a kamarádi čekají ve Fun parku Mamutek i v hravé lesnické expozici KRNAP Šindelka na Informačním centru KRNAP. Je také možné vyjet do nedalekých wellness center a aquaparků.

Children will have a lot of fun in the winter, especially in the snow. There are several opportunities for sledging right in the centre of the town. There is also a number of ski rentals and ski schools. In winter you can also enjoy a ride on a bobsleigh run. When the weather is bad, you can find fun and friends in the Mamutek Funpark and in the playful forestry exhibition KRNAP Šindelka at the KRNAP Information Centre. It is also possible to visit nearby wellness centres and waterparks.

 

Ski schools

Lyžařské školy

 

There are various ski schools in Harrachov. Most of them have their own ski rental, slope and lift. Some schools offer a full range of services. Some of them specialise for instance in groups of children or snowboarders.